wszystkie artykuły z działu >> KID'S
<POWRÓT
stwórz
wizytówkę

polecamy

16 maja 2014
wszystkie artykuły z działu >> KID'S

Street Art Banksego z… klocków LEGO.

Jeff Friesen - fotograf z poczuciem humoru

Jeff Friesen, amerykański fotograf, dzisiaj znany jest na całym świcie jako autor zdjęć scenek inspirowanych pracami Banksego. Nie byłaby to może elektryzująca wiadomość - gdyby nie fakt, że scenki, które Friesen fotografuje powstały z… klocków LEGO.

Jeff Friesen to znany, wielokrotnie nagradzany fotograf. Mówi o sobie tak: “That part of my life is known as "Bert”. Skoro jest jedna strona musi być też i druga. Kilka lat temu Friesen zaczął fotografować stworzone przez siebie i córkę scenki min. z klocków LEGO. W tym przypadku mówi o sobie: „That part of my life is known as "Ernie”. I to właśnie fotografie instalacji z klocków LEGO sprawiły, że jego nazwisko pojawia się coraz częściej na łamach prasy światowej.Bricksy LEGO Banksy, photo: Jeff Friesen, źródło: The Brick Fantastic

Jak ​​będzie wyglądać najbardziej znana sztuka ulicy – instalacje i graffiti Banksy'ego - przeniesiona w świat LEGO? Czy można wyczarować z klocków dziewczynkę z balonem lub szczura na drucie? Takie pytania zadawał sobie fotograf kiedy tworzył oryginalną serię Bricksy LEGO Banksy, o której mówi: "There is something compelling about gritty street scenes rendered in clean, modernist LEGO bricks."

Wszystkie sceny stworzone przez Friesen zainspirowane są dziełami sztuki Banksy. Każdej ze sfotografowanych scen towarzyszy zabawne poczuciem humoru autora. Dotychczas wykonał 20 zdjęć, z których 10 prezentujemy w Galerii przy tekście. Resztę prac możecie znaleźć na The Brick Fantastic

Bricksy LEGO Banksy, photo: Jeff Friesen, źródło: The Brick Fantastic

A zaczęło się bardzo niewinnie. Bawiąc się popołudniam ze swoją córką stwierdził, że można wspólnie robić ciekawe rzeczy łącząc świat poważny z zabawą. Połączenie świata dorosłego i świata dzieci zapoczątkowało proces, dzięki któremu jego nazwisko stało się sławne i  zaczęło wychodzi z tłumu tysięcy nazwisk znanych fotografów. Friesen zaczął fotografować sceny i instalacje, które tworzyli razem z córką. Powstała w ten sposób wyjątkowa galeria zdjęć dla dużych i małych.

Pierwszy wspólny projekt fotograficzny spółki Jeff Friesen & Córka ;-) powstał z połączenia mebli Dollhouse i zwierząt z tworzyw sztucznych.

LEGO zaczęli się bawić latem 2013 roku. Najpierw stworzyli serię scen z udziałem krokodyli, wilkołaków i tenisistów. Później zauważył, że łącząc kilka figurek LEGO można tworzyć różne sceny - co oczywiście iwe każde dziecko ;-). Dla zabawy postanowił zrobić za pomocą LEGO najbardziej charakterystyczne sceny z Manitoby. Praca ta wkrótce doprowadziła do serii ilustrującej wszystkie kanadyjskie prowincje. Ponieważ istnieje tylko 10 prowincji - The Great LEGO North - zabawa zakończyła szybko. Zbyt szybko.

Friesen zaczął zastanawiał się, czy byłoby możliwe, aby stworzyć sceny LEGO dla wszystkich 50 stanów Ameryki Północnej. To było... znacznie trudniejsze zadanie, biorąc pod uwagę ograniczenia kształtów klocków. Udało się. W listopadzie 2013 na rynek trafiła kolejna Seria zdjęć pt.: 50 States of LEGO. We wrześniu wyjdzie książka 50 States of LEGO ze wszystkimi grafikami serii. I tak przygoda, która zaczęła się w pokoju dziecięcym dzisiaj obiega cały świat. Jaki będzie kolejny pomysł spółki Jeff Friesen & Córka?

50 States of LEGO photo: Jeff Friesen, źródło: The Brick Fantastic

źródło: The Brick Fantastic


Polecamy Artykuł: Istnieją choć nie mają na to pozwolenia. Banksy – genialny wandal.


                  

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.