wszystkie artykuły z działu >> Design Dla Szkół
<POWRÓT
stwórz
wizytówkę

polecamy

06 września 2014
wszystkie artykuły z działu >> Design Dla Szkół

"Jesteśmy projektantami butów" // IA IB IC IIA IIB Gimnazjum nr 6 Poznań

Skąd się wzięły buty?

Uczniowie klas: 1A 1B 1C 2A 2B z Gimnazjum NR6 w Poznaniu znowu zachwycili nas swoimi projektami i pomysłami. Zadania w semestrze 2, 2013/2014, w ramach Design Dla Szkół były dwa: zaprojektowanie swojego wymarzonego buta i zaprojektowanie mody z hasłem reklamowym. Zapraszamy do przeczytania relacji z zajęć "HISTORIA BUTÓW PRZEZ TYSIĄCLECIA" nauczycielki plastyki - Aleksandy Kaczmarek. 

Projekty modowe możecie Państwo obejrzeć w 5 galeriach konkursowych. Gimnazjaliści musieli zdecydować na jaką okazję chcą się wystroić lub dla jakiej postaci chcą zaprojektować stroje. I wymyśleć hasło reklamowe dla swojej kolekcji. Na prace konkursowe cały czas można głosować, w zakładce konkursy na portalu eXspace.pl. Głosowanie trwa do 22 września. Każda klasa ma osobny konkurs. Bardzo warto zajrzeć.

 

HISTORIA BUTÓW PRZEZ TYSIĄCLECIA - RELACJA

KLASA I A

Podczas kolejnych zajęć w ramach programu „Design dla szkół” uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, gdy ich niektóre odpowiedzi okazały się błędne, byli bardzo zdziwieni, szczególnie, że buty na obcasach to buty męskie.

Skąd się wzięły buty? – Ktoś je zaprojektował i wykonał.

Nie było też problemu z odpowiedzią, czy buty z butelek to design*? – uczniowie odpowiedzieli, że z butelek też robi się koszulki, a te buty zaprojektował ktoś kto nie ma pieniędzy.

KLASA I B

Kolejne zajęcia w ramach „Design dla szkół” rozpoczęliśmy od prezentacji i projektowania odzieży, stroju, oraz próby stworzenia hasła reklamowego. Jednak zanim rozpoczęliśmy lekcję pozbieraliśmy liście w szkolnym ogrodzie. Uczniów zaskoczyła prezentacja, tak jak poprzednie klasy dziwili się, że buty na obcasach to męskie buty a nie damskie.

Buty dwa lewe lub dwa prawe musiały być strasznie niewygodne.

Uważali i słusznie, że buty jaskiniowców to design, ponieważ ktoś je zaprojektował i do dzisiejszych dni kobiety noszą podobne wzory

KLASA I C

Prezentacja wywołała duże zaciekawienie różnorodnością butów i ich wyglądem.

Uczniowie stwierdzili, że dwa takie same buty, czyli dwa lewe lub dwa prawe są bardzo niewygodne i niemożna w nich chodzić. Natomiast buty jaskiniowców są podobne do dzisiejszych. Buty z butelki noszą ludzie, którzy nie maja pieniędzy. Buty chińskie (tak jak w innych klasach) kojarzyły się z meblami, ale nie z butami.

Projekty strojów sprawiły im dużą radość, jak i projektowanie hasła reklamowego, które było tylko ich!!!!

KLASA II A

Projektowanie butów rozpoczęliśmy od rozmowy na temat butów i ich historii, uczniowie projektując swoje modele butów, jako wzór wykorzystali własne buty , największym problemem było ustalenie jaka część buta mają zaprojektować: lewy czy prawy bok, podeszwę czy wnętrze…?

Ostatecznie każdy wybrał taką część buta, którą miał ochotę zaprojektować. Na kolejnej lekcji obejrzeliśmy prezentację i zaprojektowaliśmy strój, który pasuje do butów lub zupełnie inny oraz zaprojektować hasło reklamowe, które sprawiło najwięcej kłopotu, ale ostatecznie wszystko się udało.

KLASA II B

Buty chińskie wyglądają jak półka i oni tak by je wykorzystali, ale chodzenia w nich sobie nie wyobrażają.Skąd się biorą buty?

- ze sklepu, z fabryki butów

 - zrobił je szewc,

 - wynaleziono je, żeby nie chodzić na bosaka,

- ktoś je zaprojektował, a ktoś wyprodukował, np., i tutaj wymienili kilka firm

Czy buty jaskiniowców to jest design?

- tak* ;-) bo: ktoś je wymyślił i zaprojektował, są interesujące, są zrobione z pasków,

Czy dziś nosi się buty podobne do tych w których chodzili starożytni Egipcjanie?

- tak,  są podobne do japonek, do klapek, można podobne kupić w sklepie.

Kto pierwszy w Europie zaczął nosić buty na obcasach?

- panie, panowie, bogaci – zdania były podzielone. Bardzo ucieszyli się wszyscy, którzy poprawne odpowiedzi.

Dlaczego każda para butów ma prawy i lewy?

- buty musza być wygodne

- dwa lewe lub dwa prawe nie będą nadawały się do chodzenia, chyba, ze będą z materiału.

Podczas projektowania strojów uczniowie pracowali z wielkim zapałem, natomiast hasła reklamowe tylko niektórym nie sprawiło kłopotu.

Największą przyjemność sprawiła im wystawa prac, podczas której mogli ocenić swoją pracę na tle innych.

Aleksandra Kaczmarek


*buty jaskiniowców to nie jest design, ponieważ nikt ich nie projektował, ponieważ projektów nie konsultowało się z "klientem", ponieważ nie było procesu - od projektu po produkt. Brało się to, co jest pod ręka i robiło sie coś, co ochroni nogę przed zimnem i zranieniem. Podobnie z butami, które noszą ludzie biedni np.: w Afryce, pokazywanymi w prezentacjach. Bierze się przedmioty z przypadku, jak właśnie butelki czy sznurki, które widzieliście na prezentacjach. Nikt z tych biednych ludzi nie zastanawia się czy one będą ładne czy brzydkie. Mają chronić nogę - to jest ich główny cel.

Tak modny dziesiaj trend - RECYCLING - wykonywanie odzieży, przedmiotów, w tym przedmiotów codziennego użytku, np: mebli czy substancji - z odpadów ponownie przetwarzanych - to może być design. Ale nie musi. To są bardzo ciekawe tematy do dłuższych rozmów.

____________________

Partnerzy strategiczni Design Dla Szkół [semestr2]
         

      www.hultajpolski.pl                      www.confashion.com.pl

________________________________________


Organizator: Portal eXspace.pl
Patronat Honorowy: Astrini DesignNOTI Meble
Patronat: Międzynarodowe Tragi Poznańskie, Fundacja Klaster Poznań, Hultaj Polski, Confashion.

Komentarze:

loading
Yupiii! Ale buty :) Bardzo podobają mi się też jako zestaw - na jednym regale wyglądają tak, jak gdyby ktoś z wielkim zastanowieniem wybrał buty na każdą okazję. Modne trampki, szpilki, glany, pasntofle na wieczór i kamasze na jesień! Bardzo fajne pomysły! Anka Jankowska - projektantka Hultaja Polskiego
skomentowany przez    Anka Jankowska    10 wrzesień 2014, 10:20 obserwuj post
Kochani gimnazjaliści, projekty butów są tak piękne - że żal nie podpisać ich imieniem i nazwiskiem projektanta. Dopisujcie się tutaj - w komentarzach - będę na bieżąco uzupełniać. I pamiętajcie jeszcze o uzupełnieniu nazwisk przy pracach modowych. Prace bez nazwisk nie będę uwzględniane przy nagrodach i wyróżnieniach. Projekty modowe i hasła są superrrrrr'aśne. Jesteście wielcy!
skomentowany przez    Urszula Kałuzna    07 wrzesień 2014, 20:44 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.