wszystkie artykuły z działu >> Design Dla Szkół
<POWRÓT
stwórz
wizytówkę

polecamy

10 maja 2015
wszystkie artykuły z działu >> Design Dla Szkół

OP-ART pułapką dla umysłu // SP nr 65 w Bydgoszczy

Style i trendy w sztuce XX wieku

Kolejne zajęcia Design dla Szkół w Szkole Podstawowej nr 65 im. Cz. Tańskiego w Bydgoszczy dotyczyły stylów i trendów w sztuce XX wieku. Zajęcia, które miały na celu przybliżenie najwspanialszych Ikon światowgo designu, prowadziła Pani Katarzyna Plewa. Zapraszamy do obejrzenia wspaniałych projektów uczniów inspirowanych najważniejszymi stylami świata i do przeczytania ciekawej relacji z zajeć!

***

Kolejne zajęcia z programu Design Dla Szkół wzbudziły we mnie pewien niepokój. Prezentacja wydawała mi się trudna i zastanawiałam się, jak ją odbiorą 9-letnie dzieci. Okazało się, że moje obawy były bezpodstawne. Podczas zajęć dzieciaki komentowały każdy slajd, mówiły otwarcie, co im się podoba, a co nie i dlaczego. Były nawet momenty, że sprzeczały się między sobą i dyskutowały, czy dany styl jest ciekawy, czy wręcz okropny.

Co inspiruje projektantów w pracach Pieta Mondriana? – Rafał stwierdził, że widać konkretny kształt i kolory. Jakub z kolei zauważył, że ten styl jest matematyczny (geometryczny).

Biomorfizm wywołał najpierw zdziwienie, ale kolejne slajdy wzbudziły już zachwyt. Zuzia stwierdziła, że czerwień (projekt samochodu Janusza Kaniewskiego) podkreśla wygląd tego auta.

OP-ART jak słusznie zauważył Tymon to pułapka umysłu, a Szymon dodał, że od patrzenia na to, strasznie bolą go oczy. POP-ART  podobał się dziewczynkom, zwłaszcza Lence. Dziewczynka była konsekwentna w swoich wyborach. Oglądając kolejne slajdy (MINIMALIZM) powiedziała, że bezsensu jest taki dom – nie ma ciekawego koloru, nie ma fajnego dachu.

DEKONSTRUKTYWIZM wg moich uczniów:

- wszystko jest pogięte – zdanie Jaremy

- muzeum wygląda jak złomowisko – powiedział Szymon D.

- to trochę oszukane, bo na zewnątrz tak wygląda, a w środku pewnie jest normalnie – Lena

- śmieszny styl – Anastazja

- dziwny – Tymon

- niebezpieczny – Kacper T.

- pokrzywiony – Szymon P.

STREET ART też się podobał, chociaż na początku Szymon uznał, że to średniowiecze i nuda. Dopiero oglądając kolejne slajdy dzieci dostrzegły urok tych prac i stwierdziły, że są ciekawe.

Po obejrzeniu prezentacji rozmawialiśmy jeszcze o poszczególnych stylach. Staraliśmy się uporządkować informacje i ustalić, czym charakteryzuje się konkretny styl.

Kiedy przyszedł czas na wykonanie kolejnego zadania okazało się, że niektóre dzieci nie chcą losowania. Podobał im się konkretny styl i właśnie go chciały wykorzystać podczas zabawy w projektowanie. Inne z pewną nieśmiałością podejmowały ryzyko i zdawały się na los.

Do pracy zabraliśmy się kolejnego dnia, dając sobie czas na przemyślenie swojego pomysłu. Efekty ich pracy można już podziwiać.

 Uczniowe ze Szkoły Podstawowej nr 65 w Bydgoszczy i ich prace.

Wszystkie projekty dzieci i więcej zdjęć w Galerii przy Artykule!

Relacje opracowała: Katarzyna Plewa
Szkoła Podstawowa nr 65 im. Cz. Tańskiego w Bydgoszczy

Jeśli lubisz to co czytasz - sledź Facebook! Design Dla Szkół. Zapraszamy!
Zainspirował Cię artykuł? Dodaj link do tego posta na swoją stronę!

_________________________
Patronat Honorowy nad Design Dla Szkół: 

 

www.uap.edu.pl

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.