wszystkie artykuły z działu >> Design Dla Szkół
<POWRÓT
stwórz
wizytówkę

polecamy

30 października 2014
wszystkie artykuły z działu >> Design Dla Szkół

DESIGN DLA SZKÓŁ - misja i instrukcja obsługi

DESIGN DLA SZKÓŁ -  to projekt 2000+
ARCHITEKTURA // PROJEKTOWANIE // DESIGN // RZEŹBA // GRAFIKA

Design, dizajn dla dzieci i młodzieży! Czy wiedzą, co to, czy wiedzą jak?

Zapraszamy szkoły i nauczycieli.
Zgłoszenia szkół i klas przyjmujemy:
- do dnia 15 października w jesiennym semestrze - każdego roku
- do dnia 15 lutego w wiosennym semestrze - każdego roku
(W przypadku zgłoszeń późniejszejszych nie gwarantujemy publikacji relacji z zajęć i konkursów prac uczniów na portalu Exspace.pl)

kontakt: info@exspace.pl

Programem Edukacyjnym Design Dla Szkół zwracamy uwagę na rangę edukacji estetycznej, której niestety brak w polskich szkołach. Celem programu jest przekazanie rzetelnej wiedzy o designie i architekturze uczniom polskich szkół. Realizujemy go wspólnie z pedagogami i architektami współpracującymi z portalem eXspace.pl. Program jest niekomercyjny. Pomysłodawcą programu jest arch. Urszula Kałużna.

Design Dla Szkół wprowadzony od września 2013 roku, uczniom szkół podstawowych, gimnazjów, techników, liceów i przedszkolakom przybliża pojęcia ze świata sztuki, architektury i designu. U podstaw programu leży praktyczne wykorzystywanie wiedzy artystów i twórców. Uczniom towarzyszą prace najlepszych, z Polski i ze Świata, architektów, projektantów, designerów i artystów.

ARCHITEKTURA // ARE, Piotr Brzoza/Marcin Kwietowicz, Hayakawa/Kowalczyk, HS99, Robert Konieczny, Piotr Kuczia, Jojko+Nawrocki, MAAS, Medusa group, W. Gropius, L.M. van der Rohe, Robert Konieczny, Przemo Łukasik, A.J. Speyer, Kazuyo Sejima, Zaha Hadid, Philip Johnson, Akihisa Hirata, I. M. Pei, Walter Gropius i Adolf Meyer i wielu innych

DESIGN, GRAFIKA, RZEŹBA// Lubomir Tomaszewski,  Mieczysław Naruszewicz, Jerzy Dobrzański, Tomek Rygalik, Oscar Zięta, Piotr Kuchciński, Tomasz Augustyniak, Jerzy Langier, Jerzy Porębski, Dorota Koziara, Piet Mondrian, Tom Dixon, Philippe Nigro, Ross Lovegrov, Tokujin Yoshioki, Alessandro Mendinim, Philippe Starck, Michael GravesArne Jacobsen, Giuliano Molineri, Charles i Ray Eames i wielu innych

Jaki jest cel programu? Design inspiruje, zachęca do odkrywania świata i przedmiotów użytkowych. Otwiera na nowości i wyzwania… Rozbudzając kreatywność i pomysłowość od najmłodszych lat - umacniamy wiarę we własne siły, w zdolność osiągania wartościowych i trudnych celów. Kształtujemy nowe, bardziej otwarte i tolerancyjne społeczeństwo. Wprowadzając uczniów do świata architektury, projektowania i designu - zwracając ich uwagę na otaczający świat – uczymy właściwego postrzegania sztuki, architektury i dizajnu.

Jak rozbudzić w dziecku poczucie piękna i estetyki? Inspirujemy, by przekraczać granice… Zastanawiamy się jak powstały rzeczy, które mamy wokół siebie? Kto zdecydował, jak mają działać, z czego mają być zrobione i jak mają wyglądać? Kto je zaprojektował? Bo właśnie na tym polega projektowanie, czyli dizajn.
Film Instrukcja obsługi Design Dla Szkół,  https://www.youtube.com/watch?v=RWIKqYNF_UA

Co się właściwie dzieje? Projekt skupia się przede wszystkim na poznawaniu świata poprzez sam proces projektowania. Poniekąd wszyscy w nim uczestniczymy. Ale: bez świadomości, że mamy wpływ na to, co nas otacza - nic się nie zmieni. I właśnie tą świadomość kreujemy! Bardzo duży nacisk kładziemy na zaangażowanie zarówno nauczycieli jak i otoczenie ucznia. Dzieci kreatywności uczyć nie trzeba. Trzeba uważać, by jej u nich nie stłumić! Zadania projektowe są tak wymyślone, że każdy uczestnik programu mozę się realizować.

Najważniejsza osobą w naszym programie jest  N a u c z y c i e l. Nauczyciel prowadzi zajęcia - na podstawie prezentacji przygotowanych przez architektów i pedagogów współpracujących z portalem exspace.pl.

- Zajęcia odbywają się 2 lub 3x w semestrze i trwają przez cały okres nauki ucznia w danej szkole.

- Relacje z zajęć publikujemy na portalu eXspace.pl w dziale „Dla edukacji”. Powstaje w ten sposób zapis historii nauczania przez lata. Relacja zapisana na portalu - to możliwość, by obejrzeć prace swoich pociech, wracać do nich. Możliwość obejrzenia jak wyglądają na tle innych prac kolegów i koleżanek. Na tle prac rówieśników z innych szkół.

- Konkurs prac uczniów jest ostatnim etapem pracy w każdym semestrze. Każdy uczestnik programu wykonuje prace konkursową. Prace te umieszczane są w Galerii w specjalnej aplikacji Konkursowej na portalu eXspace.pl. Konkursy prac uczniów, publikowane na portalu eXspace.pl, to jedno zważniejszych założeń programowych, angażujące w edukację ucznia jego otoczenie. W roku szkolnym 2013/2014 konkursy śledziło ponad 20 000 osób.

Kto może uczestniczyć w zajęciach? Każdy nauczyciel może zgłosić swoją klasę, każda szkoła jest mile widziana. Zapraszamy do kontaktu szkoły i nauczycieli | 728 656 039 | info@exspace.pl | www. exspace.pl

Uczestnicy:
przedszkola/ szkoły podstawowe/ gimnazja/technika/licea ogólnokształcące

Zasięg:
Ogólnopolski

Data zakończenia programu:
bezterminowo

Zgłoszenia:
Zgłoszenia szkół i klas przyjmujemy: do dnia 15 października w jesienno-zimowym semestrze - każdego roku i do dnia 15 lutego w wiosenno-letnim semestrze - każdego roku. W przypadku zgłoszeń późniejszejszych nie gwarantujemy publikacji relacji z zajęć i konkursów prac uczniów na portalu Exspace.pl. Prezentacje do zajęć i briefy chętnie udostępnimy.
________________________________

RELACJE Z ZAJĘĆ, LINK: http://exspace.pl/articles/index/34

KONKURSY PRAC UCZNIÓW, LINK: http://exspace.pl/contests/index/8

INSTRUKCJA OBSŁUGI: https://www.youtube.com/watch?v=RWIKqYNF_UAKanał na YOU TUBE - filmy- relacje zajeć: https://www.youtube.com/channel/UCbp5NHy5otFHICptr_6lhaw

Organizator: Portal eXspace.pl

 

_________________________

 

Patronat Honorowy nad Design Dla Szkół:

 

 

 

 

 
www.uap.edu.pl

 

 

1 | 2

Komentarze:

loading
tu nie potrzebni sa ludzie z zewnątrz - proszę przeczytać wywiad z nauczycielką prowadząca pierwsze, pilotażowe zajęcia. nauczyciel jest najważniejszym ogniwem naszego programu. My służymy wszelką pomocą w każdej chwili i wsparciem przed zajęciami i w trakcie. Materiały przygotowane przez Exspace.pl: bief'y i prezentacje - będą bardzo czytelne, opowiadają wszystko językiem dzieci.
skomentowany przez    redakcja@exspace.pl    22 sierpień 2013, 12:33 obserwuj post
Dobry nauczyciel sobie poradzi, ale bez wsparcia z prawdziwymi architektami będzie ciężko, o ile w ogóle będzie to możliwe.
skomentowany przez    mała    26 lipiec 2013, 12:04 obserwuj post
Wasz pomysł na wprowadzenie dizajnu do szkół jest bardzo oryginalny. Co prawda trudno mi sobie wyobrazić jaki to odniesie skutek i jak to pogodzicie z dzisiejszym systemem nauczania, ale już widzę że bardzo dużo będzie zależało od zaangażowania nauczyciela. To wyzwanie dla pasjonata i kogoś kto potrafi dać z siebie więcej niż przeciętność. Nie jestem nauczycielem więc trudno mi oceniać, ale to zawsze coś nowego,może akurat wam się uda. Powodzenia.
skomentowany przez    Grześ    26 lipiec 2013, 06:14 obserwuj post
Faktycznie, jak się uważnie przyjrzeć pracom dzieci to widać że jest próba narysowania perspektywy. Wbrew pozorom te dziecięce rysunki mogą dużo powiedzieć o ich pojmowaniu świata.
skomentowany przez    max    24 lipiec 2013, 13:13 obserwuj post
ta, masz racje, w tym wieku dzieci rysują płasko
skomentowany przez    Joanna    24 lipiec 2013, 08:50 obserwuj post
ciekawe jest, ze nauczyciele szkolni prowadzą zajęcia. Swoją droga jak to się dzieje, ze wychowaczyni zerówki doprowadziła do tego, ze rysunki dzieci sa w perspektywie? to jest dla mnie ... zagadka
skomentowany przez    jerzy    24 lipiec 2013, 08:50 obserwuj post
wspaniała inicjatywa, brak mi słów
skomentowany przez    Joanna    24 lipiec 2013, 08:48 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.