wszystkie artykuły z działu >> KID'S
<POWRÓT
stwórz
wizytówkę

polecamy

13 listopada 2014
wszystkie artykuły z działu >> KID'S

Banksy – genialny wandal.

Istnieją choć nie mają na to pozwolenia.

Banksy zaczynał w latach 90 . Wówczas w Londynie i Bristolu po raz pierwszy zostały dostrzeżone jego prace. Nigdy nie ujawnił swojej tożsamości, choć gazeta The Guardian twierdzi, że nazywa się Robert Banks. Na pewno co możemy o nim powiedzieć, to to, że jest teraz bogaty. Jego dzieła osiągają kosmiczne ceny.

"Utrzymuj nieskazitelny porządek". Najdroższe dzieło Banksy'ego jest nawiązaniem do brytyjskiego kontrowersyjnego artysty Damiena Hirsta. Banksy odnosi się do słynnego obrazu Hirsta "Kropka", ale dodał pokojówkę "zamiatającą śmieci pod dywan". Banksy'ego zainspirowała rzeczywistość - kobieta imieniem Leanne, która rzeczywiście sprzątała ścianę za obrazami Hirsta. Mural po raz pierwszy pojawił się na ulicy w Camden. Cena: 1,87 mln dolarów

Twórczość Banksy’ego to proste, żartobliwe obrazki z szablonów, zazwyczaj z przesłaniem antywojennym lub antykapitalistycznym. Od czasu do czasu tworzy także rzeźby lub "przerabia" popularne dzieła sztuki lub istniejące przedmiotu. Popularność ulicznego artysty wykroczyła daleko poza ulicę. Jego prace przenoszone są na płótno i sprzedawane na aukcjach sztuki.


"Zdewastowana budka telefoniczna". To prawdopodobnie najbardziej znana rzeźba artysty. Budka, niczym ranny człowiek, jest wykrzywiona z bólu i traci krew od ran zadanych kilofem,. Banksy stworzył kilka podobnych budek telefonicznych wyrażających różne stany niepokoju i lęku. Ta rzeźba powstała w 2006 r. Cena: 206 tys. dolarów.

Artysta od samego początku kariery ukrywał swoją twarz i wkładał wiele wysiłku w ochronę tożsamości. Nie pokazał się nawet, gdy jego szablony zaczęły być rozpoznawalne na całym świecie, twierdząc, że ujawnienie personaliów uniemożliwiłoby mu tworzenie nowych prac i naraziło na zarzuty wandalizmu. Próbę zdemaskowania Banksy'ego podjęło brytyjskie pismo "The Mail on Sunday", które w 2008 r. ustaliło, że artysta nazywa się Robin Gunningham i jest absolwentem szkoły publicznej na przedmieściach Bristolu. Banksy, który wywiadów udziela wyłącznie przez e-mail, wszystkiemu zaprzeczył.


Głośny mural Banksy'ego "Slave Labour", przedstawiający chłopca pracującego na maszynie do szycia, ponownie trafił na aukcję. Sprawa ciągnie się od pół roku, gdy praca została wyrwana z muru w Londynie i krótko potem trafiła na aukcję w Miami. Jednak po protestach Brytyjczyków wycofano ją ze sprzedaży. Teraz znowu żądają zwrotu graffiti, twierdząc, że był to prezent artysty dla lokalnej społeczności i należy do nich.

Oprócz swoich ulicznych zewnętrznych dzieł, wyraża swoje poglądy poprzez tworzenie fizycznych elementów typu rzeźba, obraz. Co najważniejsze jest nieuchwytny. Po raz pierwszy w październiku w Nowymi Jorku dał się sfilmować, nie pokazując twarzy. Nikt nie wie jak wygląda naprawdę Banksy. Jego tożsamość wielokrotnie budziła spekulacje, ale wciąż nie możemy mieć pewności kim właściwie jest Banksy.

Wszyscy jak mantrę powtarzają zabawną historie, która w październiku 2013 r. wydarzyła się w Nowym Jorku. Przy Cental Parku ustawił się kramik z autentycznymi grafikami-szablonami Banksego. ORYGINAŁAMI za 60 dolarów sztuka. Prawdziwa cena rynkowa każdej z tych prac to co najmniej kilkadziesiąt tysięcy dolarów.
Uliczny stragan z szablonami Banksego przy Central Parku w Nowym Jorku.

Pomysł genialny, bo nikt nie mógł spodziewać się, że to oryginały, podobnych stoisk prowadzonych przez ludzi próbujących zarobić na fenomenie Banksy'ego są dziesiątki w wielu miastach świata. Tym bardziej genialny, że po raz kolejny Banksy otwiera nam oczy na rzeczywistość. Znów wraca pytanie - czy "oryginalność" dzieł sztuki ma znaczenie? I znowu Banksy jest blisko nas ale nieuchwytny.


„W dzisiejszych czasach można zarobić więcej na serii plakatów krytykujących restaurację McDonald’s, niż projektując dla nich billboardy. Wydaje mi się, że używam sztuki żeby zachęcić ludzi do sprzeciwu, ale być może naprawdę wykorzystuję ich naturalną skłonność do sprzeciwu, żeby promować własną sztukę. Myślę, że się nie sprzedałem – ale myślę to siedząc w domu większym niż poprzedni” - Banksy.

***

Pażdziernik w  Nowym Jorku 2013 roku należał do Banksego. Przez miesiąc ozdabiał ulice największego miasta USA muralami i instalacjami. Na akcję legendy street artu odpowiedział inny artysta - ABVH. Serb przygotował cykl animacji grafik z Nowego Jorku. Razem ze wcześniej ożywianymi muralami Banksy'ego tworzą ciekawy przykład przenikających się sztuk - ulicznej i animacji.
fot.: ABVH Tumblr

"Seria 'Animowany Banksy' to nowa artystyczna wizja prac brytyjskiego artysty. ABVH wprowadza ruch do statystycznych obrazów, dodając przenikliwym pracom Brytyjczyka więcej humoru. Drobiazgowo odwzorowuje szczegóły i wprawia je w lekki ruch. Niektórzy odbiorą serię ABVH jako hołd dla niesamowitego talentu Banksy'ego" - opisuje animacje serwis My Modern Met

Wszystkie prace ABVH można obejrzeć na blogu artysty w serwisie Tumblr.

 

fot.: ABVH Tumblr

 

 

fot.: ABVH Tumblr

 

fot.: ABVH Tumblr

 

fot.: ABVH Tumblr

fot.: ABVH Tumblr

 fot.: ABVH Tumblr

 

 

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.