wszystkie artykuły z działu >> Design Dla Szkół
<POWRÓT
stwórz
wizytówkę

polecamy

18 grudnia 2013
wszystkie artykuły z działu >> Design Dla Szkół

DESIGN DLA SZKÓŁ | OSZ-W Złoryja Sem.1 Prezentacja 1 "Co to jest Design"- relacja.Szkoła: Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Janusz Korczaka w Złotoryi
Klasa: II 9 uczniów
Nauczyciel: Justyna Kościuk

 

 

ZAJĘCIA I. Co to jest design.


Mottem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka są słowa patrona „…mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi…”. Od 50 lat staramy się, aby te słowa znalazły odzwierciedlenie w pracy z naszymi wychowankami.

Plastyka jest niezwykle ważnym elementem edukacyjnym, który uwrażliwia, otwiera wyobraźnię, prowokuje do artystycznej samodzielności i barwi szarą rzeczywistość. My również postanowiliśmy wykorzystać wyobraźnię i na chwilę zamienić się w projektantów. Na zajęciach dowiedzieliśmy się - co oznacza słowo design, które było dla nas całkowitą nowością.


Agnieszka i Agata

Nie było łatwo zrozumieć naszym dzieciom znaczenie tego wyrazu obcego. Zajęcia jednak okazały się  niezwykle interesującą zabawą z przedmiotami codziennego użytku. Dzieci wiedzą już jak kreatywnie wykorzystać proste materiały dostępne w każdym domu i jak nadać im drugie życie, jak można tworzyć „coś” z „niczego”.

Lekcję rozpoczęliśmy nietypowo… od wypicia herbatki w kubeczkach przyniesionych z domów . Przyjrzeliśmy się im dokładniej i postanowiliśmy je zmienić i nadać im bardziej twórczy charakter. Tak powstały nasze designerskie, nowe kubeczki.

Dzieci projektują wzory na kubki: Patryk, Angelika, Angelika, Adrian, Agata, Agnieszka, Agnieszka, Wojtek

Podczas zajęć zaprezentowałam dzieciom również prezentację o designie na której przedstawione zostały innowacyjne kształty przedmiotów codziennego użytku, które znajdują się wokół nas.

Najbardziej w prezentacji podobały im się przedstawione kolorowe, szkolne korytarze.


- Ach piękne, jakie kolorowe – mówiły.
- My mamy takie kolorowe schody - potwierdzili wszyscy.  

Po zapoznaniu się z prezentacją stwierdziliśmy, że mimo tego samego przeznaczenia rzeczy bardzo różnią się od siebie. Zajęcia te miały kulturalne i estetyczne przesłanie, które na długo lub zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Na koniec stwierdziliśmy, że bardzo dobrze, że ktoś wymyślił i zaprojektował stół bo przy nim można porozmawiać i spędzić wiele miłych chwil… i wypić herbatkę z designerskiego kubka oraz zaprojektować wspaniałe rzeczy.


Justyna KościukO Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Złotoryi.

Jesteśmy otwartą, dynamiczną i zintegrowaną ze środowiskiem lokalnym placówką oświatową szkolnictwa specjalnego. Uczęszczają do nas dzieci niepełnosprawne intelektualnie w stopniu  lekkim ,umiarkowanym, znacznym, a także ze sprzężonymi deficytami rozwojowymi. W Ośrodku działa Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i Szkoła Zawodowa. Dla osób niepełnosprawnych w stopniu głębokim prowadzimy zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Dla dzieci spoza Złotoryi zapewniamy całodobową opiekę w  internacie. Mamy profesjonalnie przygotowaną, wykwalifikowaną i kreatywną kadrę oligofrenopedagogów, logopedów, psychologa, arteterapeutów oraz pedagoga. Proponujemy różnorodność innowacyjnych i niekonwencjonalnych metod pracy, opartych na wielozmysłowym poznawaniu otaczającego świata, rodzinną i przyjazną atmosferę, nowocześnie wyposażone gabinety, wielospecjalistyczną i funkcjonalną diagnozę każdego wychowanka, autorskie programy edukacyjno-terapeutyczne, rewalidacyjne i wychowawcze. Staramy się tworzyć w naszym Ośrodku miejsce otwarte i przyjazne dziecku oparte na właściwych wzorcach postępowania i przygotowujące do samodzielnego życia. Przebywającym u nas wychowankom zapewniamy miłą i przyjazną atmosferę oraz indywidualne podejście do każdego ucznia. Stwarzamy warunki właściwego rozwoju, nauki, jak również dbamy o ich rozwój psychofizyczny. W naszym Ośrodku  motywujemy uczniów pozytywnie  pokazując im  ile już osiągnęli. Uczymy  pokonywania trudności i czerpania radości z każdego, choćby najmniejszego sukcesu. Mottem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka są słowa patrona „…mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi…”. Od 50 lat staramy się, aby te słowa znalazły odzwierciedlenie w pracy z naszymi wychowankami.


Justyna Kościuk

_____________

Program edukacyjny
DESIGN DLA SZKÓŁ uczniom szkół podstawowych i gimnazjów ma przybliżać pojęcia ze świata sztuki, architektury i designu w połączeniu z wymogami podstawy programowej MEN.

// ARCHITEKTURA // DESIGN // RZEŹBA // GRAFIKA // PROJEKTOWANIE //

Zapraszamy nauczycieli i szkoły
do udziału.PATRONAT HONOROWY

      

 

PARTNERZY PROGRAMU EDUKACYJNEGO

                          

 

 

Komentarze:

loading
bardzo fajnie, ze tyle różnorodności. I świetnie Pani Justyno, ze zgłosiła Pani dzieci do programu. To ma wydźwięk niezwykły. Wzruszający. Z przyjemnością czytam relacje z Pani zajęć i oglądam prace uczniów. Pozdrawiam.
skomentowany przez    Joanna    22 styczeń 2014, 20:13 obserwuj post
Kratywnie i bardzo kolorowo.Super.
skomentowany przez    Ola    19 grudzień 2013, 20:27 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.