wszystkie artykuły z działu >> Design Dla Szkół
<POWRÓT
stwórz
wizytówkę

polecamy

10 stycznia 2014
wszystkie artykuły z działu >> Design Dla Szkół

Gim. Nr 6 im. w Poznaniu. Klasa 1a. Reacja z zajeć. Sem.1

Gimnazjum Nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu

Klasa 1 A / 29 uczniów

nauczyciel: Aleksandra Kaczmarek


Pierwsza lekcja w klasie I a w Gimnazjum Nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu z projektu edukacyjnego „Co to jest design?” odbyła się 26 września 2013 r. Uczniowie początkowo próbowali odpowiedzieć na pytanie: „Co to jest design?” - jednak ta odpowiedź była dla nich zbyt trudna.

Design to:

- przedstawienie artystyczne

- wykorzystanie formy terenu do zrobienia jakiegoś artystycznego dzieła,

- przedstawienie bohaterów na głównym planie.

Następnym zadaniem było oglądanie kolorowych długopisów i plecaków, uczniowie szukali odpowiedzi i zbliżali się do udzielenia odpowiedzi na postawione na początku lekcji pytanie. Udzielali odpowiedzi na temat zaobserwowanych różnic: kolor, materiał, wygląd, nazwa, kształt, tworzywo, wygląd… i był to dobry moment do zaproszenia uczniów na prezentacje „ Co to jest design?”. Po prezentacji uczniowie wykonali zadanie plastyczne, narysowali jeden z najbardziej wg nich designerski przedmiot z ich kuchni. Oddane prace zostały zawieszone na tablicy magnetycznej.

designerskie przedmioty z ich kuchni - lodówki: Alicja Wilkowska (po lewej), Daniel Niewiadomski (po prawej)

Uczniowie podziwiali różne przedmioty zawarte w prezntacjach i porównywali je z wykonanymi przez siebie pracami. Zadaniem domowym było poszukanie ciekawych przedmiotów w całym domu i wybranie jednego do narysowania.


ciekawe przedmioty w domu: dywan, autor Artur Konieczka (po lewej), lampa, autor Gracjan Nawrot (po prawej)

Po obejrzeniu prezentacji wszyscy uczniowie zgodnie udzielili odpowiedzi „Co to jest design i kto to jest designer?”


* * *

Kolejna lekcja z projektu „Design w szkole” dotyczyła projektów designerskich w architekturze. Ta lekcja tak jak i w pozostałych klasach realizujących projekt, przebiegała trochę inaczej.

Uczniowie zamiast na krzesłach siedzieli na poduszkach, karimatach, stołach, tak aby każdemu było wygodnie. Oglądając prezentacje wykonali rysunki wybranego obiektu architektury. W trakcie oglądania próbowali rozpoznać i nazwać oglądane obiekty- zdarzały się pomyłki, ale większość była im znana.

autor rysunku: Paweł Koźlak / Sydney Opera House – budynek w stylu nowoczesnego ekspresjonizmu, położony na przylądku Bennelong Point w Sydney. Opera budowana była w latach 1957-1973, wykonana została ze stali, betonu i szkła. Architekci: Jørn Utzon, Ove Arup

Budynki z architektury współczesnej określali jako dziwne i nie funkcjonalne, ale były też głosy, którym te budynki się podobały i chcieliby obejrzeć je z bliska.

Aleksandra Kaczmarek

Komentarze:

loading
Siedmioletni designerzy z Białej Podlaskiej pozdrawiają starszych designerów z gimnazjum im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu z panią Aleksandrą. Wasze prace, które widzimy w tej relacji podobają się nam bardzo.
skomentowany przez    Iwona    10 styczeń 2014, 18:46 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.