wszystkie artykuły z działu >> Design Dla Szkół
<POWRÓT
stwórz
wizytówkę

polecamy

11 stycznia 2014
wszystkie artykuły z działu >> Design Dla Szkół

Gim. Nr 6 im. w Poznaniu. Klasa 1c. Reacja z zajeć. Sem.1

Gimnazjum Nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu

Klasa 1 C

nauczyciel: Aleksandra KaczmarekPierwsza lekcja w klasie I c w Gimnazjum Nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu z projektu edukacyjnego DESIGN DLA SZKÓŁ odbyła się 30 września 2013 r. uczniowie oglądając prezentacje multimedialną próbowali odpowiedzieć na pytanie „Co to jest design?”. Zadane na początku lekcji,  jednak  odpowiedź na to pytanie początkowo była zbyt trudna.

 -  Design to: kontakt, połamana kreda…

Następnym zadaniem było oglądanie kolorowych długopisów i plecaków, uczniowie szukali odpowiedzi i zbliżali się do udzielenia odpowiedzi na postawione na początku lekcji pytanie. Udzielali odpowiedzi na temat zaobserwowanych różnic: kolor, materiał, wygląd, nazwa, kształt, tworzywo, wygląd – kredki są trójkątne, kuliste, różnią się wielkością, nasyceniem barwy, niektóre są plastikowe inne drewniane…


porównywanie designu kredek, długopisów, mazaków...

W trakcie prezentacji uczniowie wypowiadali się i udzielali odpowiedzi na zadawane pytania, np.: to biurko jest szalone, brzydkie, nie ma na nim miejsca, krzesło by się nie wsunęło, jest ładne, trochę dziwne, nie da się przy nim pracować (biurko, które nazwane było jako szalone), to biurko jest dla dziecka, dziewczynki, ponieważ jest różowe i wiszą tam naszyjniki, w pokoju jest różowa gitara więc to jest pokój dziewczynki, biurko nr 2 jest dla chłopca i dziewczyny, dla pracowitych, dla architekta wnętrz, dla projektanta, dla mężczyzny.

porównywanie designu plecaków, długopisów...

.
Kolory są ważne: lubimy więcej kolorów, przestrzeń jest cieplejsza, lepsza, kolorowa, bardziej przyjazna. Kolorowa szkoła jest bardziej przyjazna, to może jest szkoła artystyczna, prywatna szkoła, malownicza.

Wykonali zadanie plastyczne, narysowali jeden z najbardziej wg nich designerskich przedmiotów z ich kuchni. Oddane prace zostały zawieszone na tablicy magnetycznej.

design w kuchni | Kamila Kwiatkowska, Natalia Puszwa, ....

Uczniowie podziwiali różne przedmioty i porównywali je z wykonanymi przez siebie. Zadaniem domowym było poszukanie ciekawych przedmiotów w całym domu i wybranie jednego najbardziej interesującego oraz narysowanie lub namalowanie wybranego przedmiotu.

ciekawe przedmioty w całym domu | Cezary Burzyński, Wojtek Pakuła

Pod koniec lekcji nikt już nie pomylił się w udzieleniu odpowiedzi „Co to jest design i kto to jest designer?”

* * *

Kolejne zajęcia w klasie I c to zajęcia z architekturą. Podczas dzisiejsze lekcji zmieniliśmy wygląd sali. Krzesła zastąpiliśmy poduszkami, uczniowie usiedli tak, aby było im wygodnie.

Oglądając prezentacje z najbardziej znanym budynkami świata, próbowali je rozpoznać, w większości się udało. Budynki współczesne nie były im znane, natomiast wzbudziły ich zainteresowanie. Zadaniem uczniów było wybranie jednego budynku, który wzbudził ich zainteresowanie i narysowanie.

miłośnicy piłki nożnej "w akcji" | Jakub Szczerkowski, Konrad Rybkowski

Uczniowie rysując swoje obrazy często kierowali się swoimi doświadczeniami, znajomością wyglądu budynku lub możliwościami wykonania. Ale zdarzyły się też prace zupełnie nie związane z oglądana prezentacją, ponieważ przekraczało to możliwości ucznia. Pojawił się projekty: Dom muzyki, dom w kształcie mikrofonu lub kota.


dom w kształcie mikrofonu Kamila Kwiatkowska * bardzo nam się ten dom podoba Kamila, brawo!

Aleksandra Kaczmarek

Zapraszamy Państwa do dyskusji i do komentowania. Oddajemy do Państwa dyspozycji dział KREATYWNI - TU każdy z nas może zabrać głos.

fot. w artykule: Aleksandra Kaczmarek
fot. awatar: © Fotolia - więcej zdjęć na licencji royalty free w Fotolia. Zdjęcia, ilustracje wektorowe oraz klipy wideo.


Komentarze:

loading
domy muzyczne - to w ogóle fajny temat na inspiracje dla zajęć o architekturze, niezobowiązująco - świetnie to wymyśliłyście Kamila, Julka i Ada. Brawo dziewczyny ;)
skomentowany przez    redakcja    18 styczeń 2014, 11:39 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.