wszystkie artykuły z działu >> Design Dla Szkół
<POWRÓT
stwórz
wizytówkę

polecamy

11 stycznia 2014
wszystkie artykuły z działu >> Design Dla Szkół

Gim. Nr 6 im. w Poznaniu. Klasa II a i II b. Reacja z zajeć. Sem.1

Gimnazjum Nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu

Klasa II b, II a

nauczyciel: Aleksandra KaczmarekPierwsza lekcja w klasie II b i II a w Gimnazjum Nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu z projektu edukacyjnego DESIGN DLA SZKÓŁ odbyła się 17.X.2013, kolejna lekcja 24.X. 2013.

Klasa II b

Uczniowie oglądając prezentacje multimedialną próbowali odpowiedzieć na pytanie „Co to jest design?”. Zadane na początku lekcji, jednak odpowiedź na to pytanie początkowo była zbyt trudna.

Co to jest design?

- jest to projektowanie mody

- jest to pewien styl

- może być wygodne biurko

Oglądając prezentacje uczniowie wyrażali swoje opinie, że np. jedne biurka są funkcjonalne inne niefunkcjonalne. Niektóre były fajne, pomysłowe, inne uznali, że pełnią rolę dekoracji lub nie wiadomo do jakich dodatków je dopasować, jedno z biurek określili jako mało stabilne i, że sprawia wrażenie jakby miało się przewrócić. Biurko w różowym pokoju określono, że jest to biurko dla 5 latki – dziewczynki, natomiast kolejne bardziej dla chłopaka, ale zależy to od zainteresowań, ponieważ dziewczyny też interesują się technicznymi rzeczami. Największe wrażenia zrobiły poduszki i fotele.

Kolory w szkole sprawiłyby, że to nie byłaby szkoła publiczna, taka szkoła mogłaby być w jakiejś grze, kolory wpływają na emocje, więcej bieli to sprawia wrażenie, że czujemy się jak w szpitalu.

Doskonale odróżnili w prezentacji co jest designer a co rzeczywistością.

Na kolejnych zajęciach oglądając design w architekturze, siedząc na wygodnych poduszkach nawet na takiej, która pojawiła się w prezentacji, na ogromnej poduszce Miuki, rysowali na dużych formatach wybrane obiekty architektury.

Klasa II b / jedna z grup

Uczniowie pracowali w grupach kilku osobowych, dzięki takiej pracy rozwijali umiejętność współpracy w grupie i szukania kompromisów.

Klasa II b / jedna z grup

Klasa II b / jedna z grup

Prace zostały wykonane w różnych technikach, ponieważ każda grupa samodzielnie ustalała w jaki sposób wykona zadanie.

Teraz wszyscy już wiedzą co to jest design. I kto to jest designer.

 

Klasa II a

Co to jest design?

- kontakt

- coś związanego z modą

- przedstawienie bohaterów na głównym planie

- Nie mam pojęcia

Oglądając plecaki, piórniki i kredki doszli do wniosku, że różnią się grubością, kolorem, kształtem, marką, materiałem. Ustaliliśmy, że te wszystkie rzeczy musiał projektować zawsze ktoś inny. Oglądając prezentacje uczniowie zwrócili szczególna uwagę na projekt :

Książka—kanapka Pt. „Sandwich Book”, designer: Piotr Piotrowski. Wszyscy stwierdzili, że chcieliby mieć takie książki.

Książka—kanapka Pt. „Sandwich Book”, designer: Piotr Piotrowski

Wcześniej oglądając kolorowe wnętrza uznali, że tak nie wyglądają szkoły, chyba, że prywatne. Teraz nadszedł czas na przeniesienie się wyobraźnią do swoich domów, do kuchni i „wyszukanie” tam przedmiotu, który jest wg nich najbardziej interesujący.

Zielińska Natalia "Półka" *bardzo nam sie podoba ta półka Natalio ;)

Podczas kolejnych zajęć i spotkania z najsłynniejszymi budowlami świata próbowali swoich sił w narysowaniu jednego z nich korzystając z ołówka i kartki. W wyborze kierowali się swoimi umiejętnościami, marzeniami i upodobaniami.

Po kolejnej lekcji z designer wszyscy potrafili udzielić odpowiedzi co oznacza to słowo.

Aleksandra Kaczmarek

Zapraszamy Państwa do dyskusji i do komentowania. Oddajemy do Państwa dyspozycji dział KREATYWNI - TU każdy z nas może zabrać głos.

fot. w artykule: Aleksandra Kaczmarek
fot. awatar: © Fotolia - więcej zdjęć na licencji royalty free w Fotolia. Zdjęcia, ilustracje wektorowe oraz klipy wideo.


Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.