wszystkie artykuły z działu >> KID'S
<POWRÓT
stwórz
wizytówkę

polecamy

17 lutego 2014
wszystkie artykuły z działu >> KID'S

Pierwszy Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny w Polsce

 Uwolić potencjał!


z Menadżerem KOM Izabelą Brymerską rozmawia Kasia Kossowska z Exspace.pl

 

EXSPACE.PL: Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny (KOM) zdaje się być bardzo pojemnym pojęciem. Zacznijmy od pytania, czym właściwie on jest i w jaki sposób doszło do jego powstania?

IZABELA BRYMARSKA: Oferta KOM jest wielopłaszczyznowa, bo takie możliwości daje nam architektura budynku. W najprostszym podziale cały obiekt jest podzielony na trzy moduły: konferencyjno – sceniczny, wystawienniczo – ekspozycyjny, warsztatowo – szkoleniowy. Każda z tych części może funkcjonować niezależnie od siebie, co oznacza, że w tym samym czasie może odbywać się kilka eventów jednocześnie, każdy w różnym charakterze.

KOM jest miejscem, gdzie spotykają się idee i ludzie. W każdym detalu ma pobudzać do myślenia i rozwijać wyobraźnię. Tak była projektowana aranżacja wnętrza, tak opracowujemy programy i konstruujemy ofertę. KOM jest dla środowisk instytucjonalnych -  edukacyjnych, biznesowych i kulturalnych, ale też dla klientów indywidualnych – turystów odwiedzających Dolinę Baryczy, artystów, pasjonatów designu, ludzi, którzy szukają kulturalnej alternatywy spędzenia wolnego czasu, twórczej młodzieży i rodzin z małymi dziećmi. Właściciele KOM (co ciekawe – osoby prywatne) od kilkunastu lat są związani z branżą wzornictwa przemysłowego. Interesują się nowymi trendami wzornictwa meblowego i mają przez lata wypracowaną designerską wrażliwość. KOM powstał z potrzeby serca i ich naturalnego przekonania, że jeżeli mogą mieć wpływ na zmianę środowiska, w którym żyją, ocalić coś od zapomnienia (a w tym przypadku to były bombki, zbiory druha Bolka i milickie kino Capitol), a następnie nadać temu nowoczesny kształt to, to robią – tak zrodził się pomysł stworzenia Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego.

Twórcy KOM wskazują śp. Bolesława Zajiczka jako osobę, która jest autorytetem w podejmowanych przez KOM działaniach. Kim dla Was jest ta postać, skoro dedykowano mu specjalną przestrzeń na terenie obiektu, zaś jego nazwisko ujęte zostało w misji miejsca?

I.B. Patronem KOM jest Polski Lodołamacz, Człowiek bez Barier – Bolesław Zajiczek. Druh Bolek jest dobrym duchem tego miejsca - jego energia, pasja i chęć współpracy są inspiracją naszych działań. Bolek był nie tylko godnym naśladowania społecznikiem, wspaniałym harcerzem, ale również zapalonym sportowcem amatorem. Jak sam podkreślał, w życiu nie nudził się nawet pięć minut, a jego największą radością i wyzwaniem do pokonywania własnych słabości były dzieci i młodzież, z którymi pracował. Będąc młodym człowiekiem, Bolesław Zajiczek uległ nieszczęśliwemu wypadkowi, w którym stracił obie dłonie. Miał niezwykły hart ducha, nie załamał się, walczył o adaptację swojej osoby do życia w określonych warunkach. Praca nad sobą dała wprost niesamowite rezultaty, nauczył się samodzielnie funkcjonować, żyć aktywnie, dając przykład innym. W KOMie jedną z sal poświęciliśmy temu niezwykłemu człowiekowi. W Galerii Druha Bolka w ciekawy sposób wyeksponowaliśmy jego trofea sportowe, w naszej misji powołujemy się na wartości, którymi B. Zajiczek kierował się w swoim życiu, w krótkim przekazie dokumentalnym przekazujemy ideę bycia ambitnym, bez względu na przeszkody życiowe, w teledysku dla dzieci powtarzamy motto życiowe Druha Bolka: „Nuda czasu jest złodziejem!”.

Program działalności KOM ma stanowić praktyczne zastosowanie Teorii Inteligencji Wielorakich? O czym więc traktuje ta teoria? Zakładam, że w jej centrum stoi słowo „rozwój”?

Odp.: Tradycyjne rozumienie inteligencji przedstawia ją jako zespół określonych zdolności do postrzegania świata, uczenia się i przekształcania rzeczywistości. Powszechnie uważa się, że inteligencja jest mierzalna za pomocą dwuwymiarowego współczynnika IQ. Howard Gardner, amerykański psycholog, wykładowca na Harvardzie, znacznie rozszerzył pojęcie inteligencji, wykazując współistnienie ośmiu równouprawnionych komponentów ludzkiej osobowości rozumianych jako inteligencje wielorakie. Nie są one jednoznacznie mierzalne, ale można porównywać ich siłę i wzajemny wpływ na siebie. Są to: inteligencja językowa, matematyczno-logiczna, przestrzenno-wizualna, ruchowa, przyrodnicza, muzyczna, inter- i intrapersonalna. Teoria Inteligencji Wielorakich pozwala dostrzec, że każdy jest zdolny, pytanie tylko, w którym z tych ośmiu kierunków. Problemem nie jest - CZY człowiek jest inteligentny, tylko – JAK? Jest to cenne spostrzeżenie w czasach, gdy wzrastają wymogi kompetencyjne zarówno na poziomie edukacji, jak i w sferach zawodowych. Nasze programy edukacyjne pobudzają aktywność dzieci we wszystkich obszarach inteligencji wielorakich. Dzieci pracują w formie gier fabularnych. To one są bohaterami opowieści, ukierunkowanymi na realizację celu. Muszą ze sobą współpracować (uruchomiona jest inteligencja interpersonalna), muszą określić swoją pozycję w grupie i mieć świadomość własnej wartości, swoich mocnych i słabych stron, w czym mogą wesprzeć zespół (inteligencja intrapersonalna). Stawiane przed nimi zadania pobudzają rozwój pozostałych inteligencji. Każdy z uczestników podczas takiego programu ma okazję wykorzystać swoje zdolności wrodzone, rozwijając przy tym inteligencje mniej wykształcone. Ciągła realizacja tych założeń umożliwia wykształcenie ludzi zaradnych, odważnych i twórczych, a więc tu pojawia się pojęcie „rozwój”, o który Pani pytała.

KOM mieści się w dawnej milickiej fabryce bombek. Przestrzeń obiektu została zaaranżowana w sposób bardzo nowoczesny. Kto jest autorem koncepcji wnętrza? Jakie były główne założenia, które przyświecały autorowi tego projektu?

Odp.: O odpowiedź na to pytanie należałoby zapytać projektantki ze studia 2kul Interior Design Panią Agnieszkę Koszutską i Magdalenę Urban. Dziewczyny są świetne! W KOM nie tylko stworzyły koncepcję przestrzenno – funkcjonalną i zaaranżowały wnętrza, ale również zagospodarowały teren zielony, rozciągnęły swoje zadania na autorskie projekty mebli, po grafikę i identyfikację wizualną. Nie boją się wyzwań i różnorodności, wnętrze KOM jest przykładem miejsca łączącego wiele funkcji i potrzeb różnych użytkowników. Udało im się stworzyć w tej trudnej postindustrialnej przestrzeni wnętrze z duszą, pełne harmonii i konsekwencji. Świadectwem ich pasji i zaangażowania włożonego w tę realizację jest zeszłoroczne wyróżnienie przez kapitułę Stowarzyszenia Architektów Polskich - III miejsce dla KOM na Festiwalu Architektury DOFA 2013, w kategorii Wnętrze & Design. Nagrodę przyznano za twórcze ożywienie budynku, podkreślenie kolorem witalności przypisanej nowej funkcji z poszanowaniem ducha miejsca.

Część oferty KOM dedykowana jest światowi biznesu. Milicz leży dość daleko od większych ośrodków miejskich. Co właściwie skłania firmy, by organizować u Państwa wydarzenia i jakiego typu eventy mogą mieć tu miejsce?

Lokalizacja Milicza na mapie Polski determinuje kształt opracowanej przez nas oferty. Firmy i instytucje z dużych ośrodków biznesowych, decydując się na organizację spotkań kilkudniowych poszukują miejsc, które sprzyjają integracji. Z całą pewnością charakterystyka Doliny Baryczy spełnia to kryterium. Bliski kontakt z naturą daje znakomite warunki, które sprzyjają poprawie komunikacji, redukują stres i rozładowują napięcia. Osobliwości Parku Krajobrazowego, Rezerwatu Ornitologicznego i Stawów Milickich wabią klientów z całej Polski. Stawy Milickie należą do światowej sieci Living Lakes, obok takich niezwykłości jak Morze Martwe czy Jezioro Wiktorii. Dolinę Baryczy można zwiedzać na każdy z możliwych sposobów – pieszo, rowerem, kajakiem, a nawet konno po wytyczonych szlakach turystycznych. Sercem Doliny Baryczy bez wątpienia jest Milicz – ciekawe miasteczko ze względu na zachowany do dziś średniowieczny układ urbanistyczny, sąsiedzką lokalizację dwóch historycznych rezydencji – zamku i pałacu, otoczonego pięknym parkiem w stylu angielskim oraz do niedawna czynną fabrykę ozdób choinkowych, dziś zaadaptowaną na Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny z unikatową ekspozycją ponad 6 000 bombek.

Dla tych klientów nasze przestrzenie są atrakcyjne do organizacji konferencji i szkoleń, wieczorów artystycznych czy odpoczynku w kawiarni KOM podczas realizowanego programu rekreacyjno-turystycznego w plenerze. Firmy z naszego regionu w naturalny sposób postrzegają KOM jako lokalne centrum konferencyjno - szkoleniowe i kulturalno-artystyczne. Dużym atutem naszego obiektu jest kreatywna opieka animatorów, którzy są do dyspozycji naszych gości i pomagają im w organizacji eventu. Dużym powodzeniem cieszą się rodzinne imprezy pracownicze, podczas których cały obiekt jest do dyspozycji gości, a dzieci mają profesjonalną opiekę wykwalifikowanej kadry pedagogicznej. Modułowa architektura wewnętrzna KOM jest elastyczna i umożliwia płynną adaptację. Wydzielone przez nas moduły można wykorzystywać oddzielnie lub łączyć ze sobą, w zależności od potrzeb, wynajmując cały obiekt, jedną lub kilka sal. Wielki metraż, wysokie stropy, modułowa zabudowa wewnętrzna i duża ilość odrębnych wejść do budynku tworzą świetne warunki do różnorodnych typów zajęć. Nasze sale są dobrze wyposażone i łatwo je dostosować, niezależnie od tego, czy organizuje się w nich szkolenie, koncert, pokaz mody, bankiet, warsztaty artystyczne czy zajęcia edukacyjne. KOM zawsze inspiruje do działania!

 

 

www.kom.edu.pl

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.